podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Łotwa - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Łotwa - wiza, ambasady, przepisy

Ryga     
lotwa
Łotwa - podróże na ŁotwęŁotwa - mapa krajuŁotwa - spis artykułów i galeriiŁotwa - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeŁotwa - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaŁotwa - szczepienia, zdrowie, poradyŁotwa - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROŁotwa - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOŁotwa - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Łotwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się jednak upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwier­dzenie tożsamości jego właściciela. Paszport lub dowód po­winien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.
Informacje dla kierowców
Na drogach Łotwy panuje relatywnie niewielki ruch samochodowy, z wyjątkiem tras tran­zytowych i prowadzących do stolicy oraz ulic większych aglomeracji miejskich. Piesi raczej nie mogą liczyć na życzliwość prowadzących pojazdy; wchodząc na jezdnię, powinni zacho­wać szczególną ostrożność. Osoby poruszające się po zmroku na obszarach nie oświetlonych winny zaopatrzyć się w światła odblaskowe. Za brak odblasków przyczepionych do odzieży, torby czy plecaka, jak również za poruszanie się prawą stroną jezdni grozi mandat do 20 LVL.

Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Od 1 grudnia do 1 marca należy używać opon zimowych. Policja drogowa zwraca szczególną uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości oraz na pra­widłowe parkowanie. Wobec osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym obowiązują surowe sankcje, łącznie z karą pozbawienia wolności.
Podróżowanie po kraju
Sieć komunikacyjna Łotwy jest dość dobrze rozwinięta. Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Za wjazd własnym środkiem transportu do strefy Jurmały należy w przydrożnych automatach wnieść opłatę na cele ekologiczne w wysokości 1 LVL. Opłaty za przejazd komunikacją miejską, kolejową i autobusową nie są wysokie. Standard świadczonych usług jest zróżnicowany.
Przepisy celne
Turyści podróżujący po krajach UE podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczącym wwozu towarów prze­zna­czonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprze­daży. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych.
Bezpieczeństwo
Na Łotwie nie ma podwyższonego zagro­żenia przestępczością, jednak policja zaleca zachowanie podstawowych środków ostrożności w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w rejonach dworców kolejowych i autobusowych. Turyści powinni unikać sytuacji stwarzających okazję dla złodziei kieszonkowych. Należy unikać zawierania przypadkowych zna­jo­mości i samotnych spacerów w rejonach odludnych, szcze­gólnie po zmroku, zwłaszcza po spożyciu alkoholu. Ze względu na przypadki kradzieży, wymuszeń na zagranicznych turystach w Rydze zapłaty zawyżonych rachunków za usługi gastronomiczne, hotelowe, uruchomiono specjalny nr tel. 22033000, czynny całodobowo, pod którym można zwrócić się o pomoc w razie znalezienia się w trudnej sytuacji. Linia telefoniczna obsługiwana jest po rosyjsku i angielsku. W nocnych klubach zaleca się dokonywania opłat po każdym zamówieniu w walucie miejscowej gotówką, by uniknąć nieprzewidzianych narzutów. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (bądź posiadanie napojów alkoholowych w otwartych opakowaniach) w miejscach publicznym (np. w parku bądź na ulicy) może skutkować nałożeniem kary w wysokości do 100 łatów.
Przydatne informacje
• Wymiana pieniędzy w większych miastach nie nastręcza trud­ności z uwagi na dobrze rozwiniętą sieć punktów wymiany walut. Sporadycznie można wymienić także złotówki. Po­wszechne w użyciu są karty kredytowe i bankomatowe.

• W dni powszednie urzędy czynne są w godzinach 9.00–17.00, z przerwą obiadową od 12.00 do 13.00. W przededniu świąt urzędy zamykane są godzinę wcześniej.

• W czasie tradycyjnego dwudniowego święta, zwanego Lîgo (23–24 czerwca), urzędy są nieczynne, a ruch w miastach jest bardzo utrudniony z uwagi na orga­nizowane pochody i festyny.

• Należy pamiętać o jednogodzinnej różnicy czasu między Polską a Łotwą: jeśli np. w Rydze jest godzina 8.00, to w Warszawie 7.00.

• Informacja miejscowa: tel. 1188 (m.in. w języku rosyjskim i angielskim). W sytuacjach nadzwyczajnych należy dzwonić: straż pożarna – tel. 01, policja – tel. 02, pogotowie ratunkowe – tel. 03, zintegrowany system ratowniczy – 112, pomoc turystom – tel. 22033000.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Rydze
Mednieku iela 6 B, LV – 1010 Riga, Latvija
tel.: (00-371) 703 15 00, 703 15 09
fax: (00-371) 703 15 49
e-mail: ambpol@apollo.lv
www.ryga.polemb.net

Wydział Konsularny
tel.: (00-371) 703 15 04
fax: (00-371) 703 15 54
e-mail: emb7@ambpolriga.lv; emb8@ambpolriga.lv

Wydział Ekonomiczny
Elizabetes iela 2, LV-1340 Riga, Latvija
World Trade Center Riga, First floor
tel.: (00-371) 703 15 24, 703 15 07
fax: (00-371) 703 15 49
e-mail: weh@poltrade.lv; emb3@ambpolriga.lv
www.poltrade.lv
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Łotewskiej
ul. Królowej Aldony 19, 03-928 Warszawa
tel. (0-22) 617 43 89 , 617 45 89
0 601 293 611 (dla obywateli Łotwy w syt. nadzwyczajnych)
fax (0-22) 617 42 89 (24 h)
e-mail: embassy.poland@mfa.gov.lv